ROSSZ HÍRT KAPOTT AZ OTP BRÜSSZELBŐL

ROSSZ HÍRT KAPOTT AZ OTP BRÜSSZELBŐL.

Megérkezett az Európai Bíróság véleménye a devizahitelesek ügyében, ezek szerint a Kúria módosíthatja a devizahitelesekkel kötött banki szerződéseket, ha azt tisztességtelennek nyílvánítják – írja a Bloomberg. A hír korántsem pozitív a hazai bankok számára, emiatt pedig az OTP már 2,5 százalékos mínuszban tartózkodik.

Mit mond az Európai Bíróság főtanácsnoka?

Azok a szerződési feltételek, amelyek a külföldi pénznemben meghatározott kölcsön folyósítására a kölcsön törlesztésekor alkalmazandó átváltási árfolyamtól eltérő átváltási árfolyam alkalmazását írják elő, nem feltétlenül mentesülnek a tisztességtelen jellegükre vonatkozó értékelés alól – írja a Bruxinfo.


Vagyis igenis megvizsgálható, hogy tisztességesen jártak-e el a bankok, amikor a devizahitel törlesztésekor eladási árfolyamon forintosították a tartozás összegét. A Kúriának arról kell majd véleményt mondani, hogy a hitelfelvevőknek módjukban állt-e az eladási és vételi árfolyam különbségéből eredő többletteher viselését megérteni. 

Amit a főtanácsnok megállapításaiból kiolvasunk, az a hazai bankok számára inkább negatív üzeneteket hordoznak. Nem azért, mert a leírtak alapján végre számszerűsíthetők a devizahiteles probléma rendezése miatt a bankokra nehezedő újabb terhek, csupán azért, mert a bizonytalanságok még várhatóan a következő hetekben is fennmaradnak, amíg a Kúria ki nem mondja a szerződések tisztességességére vonatkozó döntést. 

Amennyiben az árfolyamrés kérdésében az eddigi banki gyakorlatot – akár visszamenőleges hatállyal – megváltoztatná a Kúria döntése, az értelemszerűen többletterhet jelenthetne a hazai pénzintézetek számára. Ez tehát konkrét, pénzben mérhető áldozatokhoz is vezethetne, ráadásul ezen felül is megjelenhetnének félelmek további szerződési részletek módosításával kapcsolatban (ami a kormányzati kommunikáció felől egy erős nyomásként jelentkezik).


Összességében tehát egy bankrészvényes szemszögéből nézve a devizahitelekkel kapcsolatos kockázatokat erősítette meg az Európai Bíróság felől érkező mai jelzés, még annak ellenére is, hogy a főtanácsnok szavai szerint a legkedvezőtlenebb hatásokkal járó szcenárió, vagyis a szerződések semmissé nyilvánítása nem tartozik a járható utak közé. 

Az OTP két hetes mélypontjára zuhant, 4142 forinton is járt a bankpapír. Eközben a másik hazai bankpapír, az FHB 5 százalék feletti plusza 2,5 százalékos emelkedésre mérséklődött.

Forrás: investor.hu

Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM