Keszthelyi Attila levele a Köztársasági Elnökhöz

Keszthelyi Attila levele a Köztársasági Elnökhöz

Dr Áder János

Köztársasági Elnök

 

1014 Budapest

Szent György tér 1

 

Tárgy: Deviza alapú hitel konstrukció törvénytelensége

 

 

Tisztelt Köztársasági Elnök Úr!

 

Kötelességemnek érzem felhívni szíves figyelmét a mellékelt dokumentumokkal igazolt, tárggyal kapcsolatos ellentmondásokra.

 

Az 1996-os Hitelintézeti törvény / Továbbiakban: Hpt. / nem felelt meg a jogállamiság    alapvető követelményeinek, úgymint jogbiztonság és kiszámíthatóság.

 

Amint a mellékelt PSZÁF levél bizonyítja, a magyarországi ügyfelek – a Hpt hiányosságai miatt – teljesen kiszolgáltatottjai lettek a bankrendszernek.

Természetesen a bankok ezzel a mai napig is maximálisan visszaélnek.


A Kölcsönszerződés-nek nevezett banki irományokban még nyomokban sem fedezhető fel e fenti két követelmény érvényesülése.

 

Mindössze annyit kellett volna a jogszabályban előírni, hogy a hazánkban működési engedélyt kapó pénzintézetek kizárólag az anyabanki kondíciókkal működhetnek.

Hab a tortán, hogy a működési engedélykérelemhez csatolt Üzletszabályzat módosításához a szintén mellékelt  levél szerint nem kell PSZÁF JÓVÁHAGYÁS.

 

Sajnos a Köztársasági Elnöki Hivatal Jogi, Alkotmányossági és Közigazgatási Hivatala nem vette észre ezeket a hiányosságokat és az akkori Köztársasági Elnök így írta alá.

 

Az Igazságos Jogállamért Szövetség /IJÁSZ/ civil jogvédő szervezet elnökeként a Köztársasági Elnöki Hivatalhoz fordultam azzal, hogy a Hivatal kérjen alkotmányos norma kontrollt.

A XV-2/05355/2011. sz., 2011. október 18-i keltű levél szerint:

„Azonban az eljárás során az Alkotmánybíróság kizárólagosan az Alkotmány meghatározott szakaszát értelmezheti, az Ön levelében említett, a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény és az Alkotmány esetleges összeütközését nem.”

Mellékelem az Alkotmánybíróság levelét, amely szerint, az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. Törvény szerint az Alkotmánybíróság a jogszabályok és a közjogi szervezetszabályozó eszközök alkotmányosságának vizsgálatával foglalkozik.

 

Úgy vélem, hogy a két szervezet álláspontja között súlyos ellentmondás van.

 

Csatolom továbbá egy 18 éves banki múlttal rendelkező banki szakjogász e tárggyal kapcsolatos tanulmányát, amelyet a Legfőbb Ügyész Úr részére személyesen vittem be.

A tanulmányhoz írt kísérő levélben kértem közérdekű kereset benyújtását.

A válaszlevelet szintén mellékelem.

 Civil szervezetünk álláspontja, hogy az 1996-os Hpt szerint egy hitel vagy Ft hitel, vagy deviza hitel.

A Ft-ban folyósított hitel devizában történő nyilvántartása egyedileg megtárgyalandó szerződési feltétel.

Ennek kockázatairól a hitelnyújtók kötelesek számszaki példákat is tartalmazó külön dokumentumban nyilatkoztatni a hitelfelvevőt, hogy ilyen kockázat mellett is igényli a hitelt.

Ilyen dokumentum hiányában a Szerződés ezen feltétele semmis.

 

Nagy megtiszteltetés lenne civil szervezetünkre nézve, ha a Köztársasági Elnöki Hivatal illetékes Hivatalával közvetlenül tárgyalhatnánk, bevonva dr Léhmann György ügyvéd urat, mint a téma kiváló ismerőjét.

 

Budapest, 2013-05-11

 

                                                               Tisztelettel

 

                                                                                                      Keszthelyi Attila

                                                                                                        IJÁSZ elnök

Melléklet: 5 db

 

 

Dr Polt  Péter

 

Legfőbb Ügyész Úr

 

Részére

 

 

Tárgy: Hitelkárosultak

 

 

Tisztelt Legfőbb Ügyész Úr!

 

 

Mellékelten megküldök Önnek egy munka anyagot, amelyet a 18 éves banki szakmai gyakorlattal rendelkező dr Tóth Emese banki szakjogász készített.

 

Véleményem szerint az abban leírtak elegendő támpontot nyújtanak egy olyan

 

                                     KÖZÉRDEKŰ KERESET

 

benyújtásához, amelyben kérik, hogy a KÚRIA tételesen határozza meg a Bíróságok számára a hitelszerződésekkel kapcsolatos azon  kritériumokat, amelyek fennállása, illetve hiánya miatt egy adott deviza alapú hitelszerződést részben, vagy egészében semmisnek kell nyilvánítani.

Ezzel a bírósági eljárások rendkívül felgyorsulhatnának.

 

Szükségesnek tartom megjegyezni, hogy a szakértők szerint a törvénytelen hitelezési konstrukció és a lánctartozások éves szinten cca 1500 Milliárd Ft fizetőképes keresletcsökkenést okoznak. Ez önmagában 400 Milliárd Ft ÁFA bevételtől fosztja meg az államot.

Kétségbeesett emberek millióinak sorsa a Legfőbb Ügyészség kezében van.

 

Budapest, 2012-10-14

 

            Tisztelettel

Melléklet!

                                                                                   /Keszthelyi Attila/

                                                                                            elnök

 

Figyelem! A Nemzeti Civil Kontroll egy határokon átívelő széles körű baráti közösség és nem „deviza”- hiteles érdekvédelmi szervezet!
Ennek ellenére arra törekszünk, hogy azok a hírek, vélemények, károsulti gondolatok, valamint jogászi, ügyvédi és pénzügyi szakértői vélemények, dokumentumok, bírósági ítéletek melyek a „fősodratú” médiában nem kapnak publikációs felületet, politikai és gazdasági nézetektől függetlenül nálunk megjelenjenek. Ezáltal is elősegítve a károsultak szélesebb információszerzésének lehetőségét.
A Nemzeti Civil Kontroll szerkesztősége a devizakárosultak részére nem ad, és soha nem is adott jogi tanácsokat, utasításokat és nem végez jogi képviseletet sem. Az oldalainkon fellelhető dokumentumok, olvasói gondolatok, ügyvédi, szakértői vélemények kizárólag azok szerzőjének véleményét tükrözik, melyet a szerkesztőségünkhöz a szerzők közlés céljából eljuttattak, illetve az internetes portálokon, vagy közösségi média felületeken bárki számára hozzáférhető forrásból származnak, melyeket oldalainkon másodközlésként megjelentetünk. Ezen dokumentumok és információk hasznosságát, vagy valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni. Természetesen ezek a dokumentumok, írások, illetve gondolatok szabadon felhasználhatóak, de a Nemzeti Civil Kontroll kizár minden felelősséget a felhasználásukból eredő esetleges károkért. Konkrét jogi probléma esetén kérjük, hogy forduljon ügyvédhez. FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK, COOKIE HASZNÁLAT, GDPR-ADATVÉDELEM